Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантонот БернRSS

кантонот Берн
Врвот е рангирана на универзитетите во Берн / Берн - Швајцарија

Кантонот Берн, е втор по големина на кантони 26 Швајцарија. Се наоѓа во западно-централниот дел на Швајцарија, се граничи на кантонот Јура и кантонот Солотурн на север. На запад лежи на кантонот Нојшател, кантонот Фрибург и Вауд. На југ лежи на Вале. Источниот дел на кантонот Берн, лежат кантоните Ури, Нидвалден, Обвалден, Луцерн и Аргау.

Кантонот Берн е двојазична (германски: Kanton Bern, изговорот, француски: Кантон де Берн) и има население од околу 962,982 (2007), од кои 119,930 (или 12.45%) се странци. Кантонските капитал, исто така, Сојузна главен град, е Берн.

На нашата веб страница имаме 21 најголемите универзитети / училишта во Берн нудат високо образование за локални и меѓународни студенти.

За повеќе информации Ве молиме кликнете на името на Универзитет / Училиште:

Програмата На Рочестер-Берн, Извршен МБА е комбинација на искуство на воспоставените институции на двата универзитети во двете земји. Таа е основана во 1995 и постојано се прилагодат на потребите на своите клиенти. На Рочестер-Берн, Извршен МБА е понудено од страна на Симон Факултетот за Бизнис на Универзитетот во Рочестер во соработка со Инс ...

Универзитетот за применети науки Западна Швајцарија - HES толку Отворен во 1997, на ХЕС толку е најголемата професионална мрежа високото образование во Швајцарија. Таа во моментов е домаќин на некои 14'000 студенти: Клучни датуми. Нејзините 27 училишта кои се наоѓаат во 33 сајтови на кантоните Фрибург, Женева, Јура, Neuchatel, Вале, Вауд и Берн, неговата 31 сајтови нудат курсеви и Othe ...

Светската трговска Институт (WTI) е центар на напредни студии на Универзитетот во Берн. Таа се наоѓа во Берн, Швајцарија и во режија на професорот Томас Котиер. Таа е основана во 1999 од страна на универзитетите во Берн, Фрибург и Нојшател & nbsp; во рамките на Конвенцијата BeNeFri, која повикува на тесна соработка помеѓу трите Univer ...

Берн Универзитетот за образование на наставници, Швајцарија (германски: Padagogische Hochschule Берн & nbsp; - PHBern, Schweiz), shortlyPHBern, & nbsp; е Кантон признат универзитет нуди студиски програми за наставници во Швајцарија

BEJUNE Универзитетот за образование на наставници, Швајцарија (француски: Haute Ecoles pedagogique ХЕП-BEJEUNE & nbsp; Suisse), кратко BEJEUNE Универзитетот е државен универзитет нуди студиски програми за наставниците, Седиштето на компанијата е во Porrentruy во кантонот Јура во Швајцарија.

Бенедикт училиште (германски: Бенедикт-Schule, Schweiz) е најголемиот приватно училиште во Швајцарија, вклучувајќи: јазик училиште, трговско училиште, Факултетот за бизнис администрација, менаџмент школа, Грижа за здравје и информатичката технологија. На Бенедикт училишта се приватни училишта во Швајцарија со локации во Цирих, Берн, Луцерн и Сент Гален. можете ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!