Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантонот ВаудRSS

кантонот Вауд
Врвни универзитети во кантонот Вауд во Швајцарија

За Вауд:

Вауд (француски изговор: [vo]) е еден од кантоните 26 на Швајцарија и се наоѓа во Romandy, југозападниот дел на земјата. Главен град е Лозана. Името на кантонот на други јазици на Швајцарија се Вауд италијански (се изговара поинаку), Waadt на германски и Vad во реторомански.

Кантонот се протега од езерото Нојшател во северниот дел, каде што се граничи со кантонот Нојшател на Женевското Езеро, во јужниот дел, се граничи со кантонот Женева, Haute-Savoie (езерото границата со Франција) и кантонот Вале. На Јура движи на запад, во кантонот граничи со француските департмани на Аин, Јура и Doubs. На исток се граничи кантонот Фрибург и кантонот Берн. Вкупната површина е 3,212 квадратни километри (1,240.2 sq mi).

Сојузна Политехничкиот факултет во Лозана, EPFL, основана во 1853, на Ecole Polytechnique Федерал de Lausanne & nbsp; (EPFL) се разви во еден топ-кругот на истражување и настава универзитет, кој привлекува некои од најдобрите умови во светот. Уникатно наоѓа во една од најубавите во Европа места, 10,000 луѓе споделување на оваа кампусот и да комуницирате секојдневно да le ...

UNIL Основана во 1537, на Универзитетот во Лозана се состои од седум факултети каде што околу 11,000 2,200 студенти и истражувачи работат и учат. Акцентот е ставен на еден интердисциплинарен пристап, и таму е тесна соработка меѓу студентите, професорите и наставниот кадар. На Универзитетот во Лозана се шири во текот на три локации, најголемиот од пот ...

Меѓународниот институт за развој на менаџментот (ИМД) е невладина бизнис училиште профит наоѓа во Лозана, Швајцарија. Д-р беше формирана во јануари 1990 преку спојување на образовни центри независно управување со Меѓународниот институт за управување (Женева) (ИМИ), основана во 1946 од Alcan, и Институт истурам L'Etude des methodes де Дирекцијата де ...

Универзитетот за применети науки Западна Швајцарија - HES толку Отворен во 1997, на ХЕС толку е најголемата професионална мрежа високото образование во Швајцарија. Таа во моментов е домаќин на некои 14'000 студенти: Клучни датуми. Нејзините 27 училишта кои се наоѓаат во 33 сајтови на кантоните Фрибург, Женева, Јура, Neuchatel, Вале, Вауд и Берн, неговата 31 сајтови нудат курсеви и Othe ...

Швајцарската Факултетот за јавна администрација (IDHEAP) е швајцарски институт за постдипломско образование која ги подготвува студентите за највисоките функции во countrys јавноста и пара-јавната администрација. IDHEAP е акредитирана од страна на Конфедерацијата и на меѓународно ниво (EAPAA), а исто така делува како независен набљудувач и давателот на реклама ...

Бизнис школа Лозана: Ефективни бизнис обука и постдипломски и додипломски студии треба да ги подготви студентите за реалноста на светот на бизнисот, како и BSL продолжува да биде иноватор во тоа како да го направите тоа. Таа има единствена комбинација на повеќе пристапи во три клучни области: класи на максимум 20 луѓе кои седат на маса конференција обезбеди o ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!