Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантон ОбвалденRSS

кантон Обвалден
Врвот е рангирана на универзитетите во Обвалден - Швајцарија

Обвалден (германски: Обвалден) е кантон во Швајцарија. Таа се наоѓа во центарот на Швајцарија. Населението е 33,997 (2007), од кои 4,043 (или 11.9%) се странци. Нејзиниот главен град е Sarnen. Кантонот содржи географскиот центар на Швајцарија.

Туризмот е еден од главните сектор. Централната локација во швајцарските Алпи, значи дека Обвалден беше во можност да се етаблира како значајна туристичка локација во 19th век. Многу објекти се изградени за туризам сега имаат корист на локалната индустрија и населението. Двајца од планините, имено Pilatus и Titlis, се главните атракции. Зимски спортови, особено скијање и сноубординг, привлекува голем број на туристи.

На нашата веб страница имаме 2 најголемите универзитети / училишта во Обвалден нудат високо образование за локални и меѓународни студенти.

За повеќе информации Ве молиме кликнете на името на Универзитет / Училиште:

Луцерн Универзитетот за применети науки, Швајцарија (германски: Hochschule Луцерн, Schweiz) е швајцарската јавност стручно универзитет, со кампуси во Луцерн, Horw и Цуг. Универзитетот нуди диплома и магистрирал програми и постдипломски курсеви кои се пренесуваат сертификат, диплома или мајстор на напредни студии по завршувањето, како што ENBau. истражување и анализа на ...

На Универзитетот за образование на наставници централна Швајцарија, PHZ (Pädagogische Hochschule Zentralschweiz) е еден од 15 универзитетско ниво на образование на наставници институции во Швајцарија. PHZ понуди: Основна обука на наставници за нивото на предучилишното, основното ниво, и за средно ниво на образование на работното место и дополнителна обука за наставниците Ре ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!