Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантонот НојшателRSS

кантонот Нојшател
Врвот е рангирана на универзитетите во Нојшател - Швајцарија
Најдобрите угостителство и бизнис школи во Нојшател

Нојшател (француски: Кантон де Нојшател; германски: Kanton Neuenburg) е кантонот западна Швајцарија. Во 2007, нејзиното население беше 169,782 39,654 од кои (или 23.4%) се странци. Главен град е Нојшател.

Кантонот Нојшател се наоѓа во Romandy, во западниот дел на Швајцарија. За да североисток се граничи кантонот Берн, во северозападниот дел на Франција. Езерото Нојшател лежи југоисточно од кантонот, додека кантонот Вауд е југозападно од кантонот Нојшател. Кантонот се наоѓа во централното подрачје на Јура планини. Езерото Нојшател канализација на земјиште во јужниот дел, додека реката Doubs канализација на северните области.

На нашата веб страница имаме 7 најголемите универзитети / училишта во Нојшател нудат високо образование за локални и меѓународни студенти.

За повеќе информации Ве молиме кликнете на името на Универзитет / Училиште:

UniNE Основана во 1838 на "Академијата на Нојшател" стана универзитет во 1909. Денес на Универзитетот во Нојшател се состои од пет факултети, имено хуманистичките науки, природните науки, право, економија, и теологија, кои за возврат опфаќаат околу 30 различни дисциплини. На Универзитетот нуди единствена опција во која се зборува француски Швајцарија, обезбедување на близок контакт биде ...

Универзитетот за применети науки Западна Швајцарија - HES толку Отворен во 1997, на ХЕС толку е најголемата професионална мрежа високото образование во Швајцарија. Таа во моментов е домаќин на некои 14'000 студенти: Клучни датуми. Нејзините 27 училишта кои се наоѓаат во 33 сајтови на кантоните Фрибург, Женева, Јура, Neuchatel, Вале, Вауд и Берн, неговата 31 сајтови нудат курсеви и Othe ...

BEJUNE Универзитетот за образование на наставници, Швајцарија (француски: Haute Ecoles pedagogique ХЕП-BEJEUNE & nbsp; Suisse), кратко BEJEUNE Универзитетот е државен универзитет нуди студиски програми за наставниците, Седиштето на компанијата е во Porrentruy во кантонот Јура во Швајцарија.

Меѓународниот центар за спорт студии (CIES) е независна студија центар се наоѓа во Нојшател, Швајцарија. Таа е формирана во 1995 како заеднички потфат меѓу Меѓународната асоцијација на Федерацијата де Фудбал (ФИФА), на Универзитетот во Нојшател, градот и државата на Нојшател. Користење на мулти-дисциплинарен пристап CIES обезбедува истражување, топ ...

Добредојдовте на Универзитетот Викторија! Нашето училиште нуди еден свет на глобално учење и достигнување. Ние ќе ви биде партнер во бизнис вмрежување, корпорации мобилност и претприемачка иницијатива. Тоа е нашата цел да ви помогне во предизвикувачки денешниот конкурентна средина и да ве доведе до утрешнини можности. Како учесник во професионална пракса на Викторија Универзитетот ...

International Hotel и туризам Институт за обука: IHTTI е еден од најмногу формирана хотелски менаџмент училишта во Швајцарија, со долга историја и горд. За повеќе од 20 години ние сме биле подготовка на студентите за кариера надзор и управување во меѓународната угостителството и туризмот индустрии и се најинтересните работи во клучните позиции на Ал ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!