Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

студии медиумиRSS

студии медиуми

Изучување на медиумската и сродни теми ви ги презентира на групата комуникатори кои работат и живеат во Швајцарија.

студии медиуми е академска дисциплина и областа на студија која се занимава со содржини, историјата и ефектите на различни медиуми; Особено, "медиумите". студии медиуми може да се подготви за традициите и од општествените науки и хуманистичките науки, но во најголем дел од своите основни дисциплини за масовна комуникација, комуникација, комуникациски науки и комуникација студии. Истражувачите исто така може да се развие и да се вработат теории и методи од дисциплини, вклучувајќи и културни студии, реторика, философија, книжевната теорија, психологијата, политички науки, политичка економија, економијата, социологијата, антропологијата, општествена теорија, историјата на уметноста и критиката, филмска теорија, феминистичката теорија, и теорија на информации.

Основана во 1898, на Универзитетот во Сент Гален (HSG) продолжува да ги извршуваат цел на обезбедување на студентите со практични образование, водени од интегриран концепција за бизнис, економија, право, и општествените науки. На HSG е постојано рангирана меѓу најдобрите бизнис училишта во Европа, со EQUIS и AACSB меѓународна акредитација underlini ...

Сојузна Политехничкиот факултет во Лозана, EPFL, основана во 1853, на Ecole Polytechnique Федерал de Lausanne & nbsp; (EPFL) се разви во еден топ-кругот на истражување и настава универзитет, кој привлекува некои од најдобрите умови во светот. Уникатно наоѓа во една од најубавите во Европа места, 10,000 луѓе споделување на оваа кампусот и да комуницирате секојдневно да le ...

Цирих Универзитетот за применети науки (германски: Zürcher Fachhochschule) е државен универзитет и еден од најголемите универзитети во Швајцарија, нуди диплома и мајстор. Цирих Универзитетот за применети науки е вториот по големина универзитет во Швајцарија откако на Универзитетот во Цирих. Следниве универзитети се дел од Цирих U ...

Европската Факултетот остварува нов концепт во образование на универзитетско ниво со спојување на водечките претставници на современата филозофија, филмски, експресивен уметност терапија, советување. Тренинг и едукација, медиумски студии, литература, перформанси уметност, културни студии, видео, фотографија, архитектура, уметност, и книжевната теорија со инте ...

На FHNW (Универзитетот за применети науки северозападна Швајцарија, Де: Fachhochschule Nordwestschweiz) беше формирана со спојување во 2006 од трите универзитети за применети науки (Aargau, Базел и Базел-земјиште и Солотурн), на Факултетот за образование на Солотурн и на Факултетот за образование и општествени науки на Базел Stadt и Базел-земјиште и ...

Универзитетот за применети науки HTW Chur (Hochschule für Wirtschaft und Technik, Schweiz) е основана во 1963, како Институтот за технологија. Тоа беше претворена во својата сегашна форма, како и универзитет за применети науки, во годината 2000. 1,400 студенти во моментов студираат таму во пет курсеви диплома и неколку магистерски програми. Седумте i ...

USI Основана во 1996, на Универзитетот во Лугано (USI) е призната интердисциплинарен и повеќејазичен универзитет со четири факултети. релативно мали димензии и висок квалитет на инфраструктурата олесни интеракцијата студент-професор и да се создаде идеални услови за проучување и истражување во двете кампуси Лугано и Mendrisio. Официјален јазик е ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!