Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантонот GraubuendenRSS

кантонот Graubuenden
Врвот е рангирана на универзитетите во Graubünden - Швајцарија

Graubuenden или Грисонс (германски: Graubuenden; италијански: Grigioni; реторомански: Grischun) е најголемиот и најисточниот кантон во Швајцарија. Кантонот акции меѓународните граници со Италија (Трентино-Алто Адидже / Јужен Тирол и Ломбардија), Австрија (Форарлберг) и Лихтенштајн. Името Graubuenden преведува како "сива лиги", осврнувајќи се на потеклото на кантонот е, во три локални сојузи, Лигата на Божјиот дом, Греј Лигата и Лигата на десет држави. Грисонс е исто така дом на три од етничките групи во Швајцарија и на следните јазици на швајцарски германски, италијански и реторомански сите се родени во покраината. Тоа е исто така само кантон каде што се уште се зборува на античките реторомански дијалекти.

На нашата веб страница имаме 7 најголемите универзитети / училишта во Graubünden нудат високо образование за локални и меѓународни студенти.

За повеќе информации Ве молиме кликнете на името на Универзитет / Училиште:

Универзитетот за применети науки HTW Chur (Hochschule für Wirtschaft und Technik, Schweiz) е основана во 1963, како Институтот за технологија. Тоа беше претворена во својата сегашна форма, како и универзитет за применети науки, во годината 2000. 1,400 студенти во моментов студираат таму во пет курсеви диплома и неколку магистерски програми. Седумте i ...

Graubünden Универзитетот за образование во Chur, Швајцарија (германски: Padagogische Hochschule Graubünden -Schweiz) на PHGR нуди две курсеви: да се добие квалификација настава во основните училишта и детските градинки. Секоја од двете курсеви може да биде пред се во еден од трите официјални кантоналните и националните јазици (германски, италијански и реторомански). Така Х. ...

Chur Универзитетот во Теологијата, THC Швајцарија (германски: Theologische Hochschule Chur, THC Schweiz), кратко THC, е еден од водечките универзитети во Швајцарија теологија.

SSTH Швајцарската школа за туризам и угостителство: За повеќе од 40 години SSTH Швајцарската школа за туризам и угостителство подготви младите за нивната професионална кариера, со посебен фокус на угостителство и гастрономија. Сите наши програми, на сите нивоа на образование, имаат силна ведне практично искуство. Благодарение на добро основана на знаење и ...

ASEH Швајцарија училишта Здружението го сочинуваат член училишта во 12 и комисијата, во која професионални организации и GastroSuisse Hotel & amp; Gastrounion, исто така, учествуваат. Швајцарија училишта асоцијација е основана во 1986 со цел контрола на квалитетот и унапредување на постоечките, традиционалниот Швајцарската хотелски менаџмент е ...

NTB е основана во 1968 и сега е дел од Fachhochschule Ostschweiz (FHO), заедно со Hochschule für Technik Rapperswil, на Hochschule für Wirtschaft und Technik Chur и на Hochschule für Technik, Wirtschaft und Soziale Arbeit Сент Гален. Врз основа на договор, органот на управување на NTB се состои од Кнежевството Лихтенштајн ...

Сити Универзитетот во Сиетл: Швајцарија е една од главните туристички земји и родното место на меѓународно банкарство, хај-тек индустрија и бизнисот со осигурување. Три важни европски култури, германски, француски и италијански доаѓаат заедно во Швајцарија и многу швајцарски зборуваат два или повеќе јазици, со англиски како четврти неофицијален национален јазик. многу ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!