Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

МБАRSS

МБА
Топ Акредитирани МБА во Швајцарија - Водечките Швајцарската бизнис школи А бизнис школи во Швајцарија

Мајстор за бизнис администрација (MBA) е мајстор 's студии по бизнис администрација, кој привлекува луѓе од широк спектар на академски дисциплини. Назначувањето МБА потекнува од САД, кои произлегуваат од крајот 19th век, додека земјата се индустријализира и компании бараше научни пристапи за управување. Основните курсеви во МБА програмата е дизајниран да ги воведе студентите во различни области на бизнисот, како што се сметководство, маркетинг, човечки ресурси, операции за управување, итн Студентите во МБА програмата имаат можност да изберете една област на концентрација и да се фокусира околу еден третина од нивните студии во оваа област.

Швајцарија нуди одличен МБА и Извршниот програми за образование. Меѓународниот институт за развој на менаџментот (ИМД) во Лозана е еден од водечките светски бизнис школи. ИМД е познат по својата извонредна мрежа со светот на бизнисот. Извршниот образование на ИМД беше рангирана 1st меѓу Европската бизнис училишта и 5th во светот од страна на Фајненшл тајмс во 2007.

Програмата На Рочестер-Берн, Извршен МБА е комбинација на искуство на воспоставените институции на двата универзитети во двете земји. Таа е основана во 1995 и постојано се прилагодат на потребите на своите клиенти. На Рочестер-Берн, Извршен МБА е понудено од страна на Симон Факултетот за Бизнис на Универзитетот во Рочестер во соработка со Инс ...

Основана во 1460, на Универзитетот во Базел (de: Universitat Базел, Швајцарија) е најстариот универзитет во Швајцарија. Многу малку универзитет со долгогодишна традиција на совршеност, тоа е истакнат центарот на наставата и истражувањата & nbsp.; Наоѓа на границата три нации, Швајцарија, Германија и Франција, Базел е во самата суштина на CENTR ...

На Универзитетот во Фрибург е двојазична Универзитетот "пар екселанс" во Швајцарија. Фрибург е типичен универзитетски град, со висок квалитет на живот и одлични услови за напредок во нечиј студии. На крстосницата на германски и романски јазици, таа претставува културен мост меѓу германските и француските традиции, како и betw ...

Основана во 1898, на Универзитетот во Сент Гален (HSG) продолжува да ги извршуваат цел на обезбедување на студентите со практични образование, водени од интегриран концепција за бизнис, економија, право, и општествените науки. На HSG е постојано рангирана меѓу најдобрите бизнис училишта во Европа, со EQUIS и AACSB меѓународна акредитација underlini ...

Ова е мрежа на алумни, кој ќе ви даде можност за поврзување со некои од најголемите лидери во името на бизнисот. Тие поминале низ некои од водечките бизнис училишта и тие се собраа на вештини кои им овозможија да се кандидира ефикасно секојдневно нивните кариери. Кога ќе изберете да се придружите на нашата мрежа, ќе имаат можност за соработка ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!