Швајцарската универзитети Прирачник

Добредојдовте на првата и најголема образовна мрежа во Швајцарија

Универзитети Прирачник за Швајцарија

enafarbgcazh-cnhrcsdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomkmsnofaplptrorusrskslesswsvthtrukurvi

кантонот AargauRSS

кантонот Aargau
Врвни универзитети во Aargau - Швајцарија

Aargau (германски Aargau; ретко anglicized Argovia) е еден од повеќе северни кантони во Швајцарија. Тој се состои од долниот тек на реката Aare, кој е зошто кантонот се нарекува Aar-Гау (што значи област Aare).

Нејзината вкупна површина е 1,404 квадратни километри (542 sq mi). Главен град е Арау. Се граничи со Германија на север. На запад лежи кантоните Базел Landschaft, Солотурн и Берн. Кантонот Луцерн се наоѓа јужно од кантонот Aargau, Zuerich и Цуг на исток.

На нашата веб страница имаме 10 најголемите универзитети / училишта во Aargau нудат високо образование за локални и меѓународни студенти.

За повеќе информации Ве молиме кликнете на името на Универзитет / Училиште:

На FHNW (Универзитетот за применети науки северозападна Швајцарија, Де: Fachhochschule Nordwestschweiz) беше формирана со спојување во 2006 од трите универзитети за применети науки (Aargau, Базел и Базел-земјиште и Солотурн), на Факултетот за образование на Солотурн и на Факултетот за образование и општествени науки на Базел Stadt и Базел-земјиште и ...

Во средното техничко училиште АББ, Швајцарија (германски: АББ Technikerschule Баден, Schweiz) е динамична, федерално признат, повисоко техничко училиште. Таа постои од 1971 и се разви во одлична можност за техничка обука на професионалци. Во училиштето има силна врз основа на заслуги и тим-ориентирана. Училиштето е јавен и затоа може да биде ...

На Арау Институтот за Евангелско Теологија, кратко време TDS Арау, (германски: Theologisch-Diakonische Семинар Арау) е приватен институт нудат студиски програми на германски јазик и 4 години диплома. Институтот е акредитиран од страна Aargau кантон во Швајцарија.

WE'G на Факултетот за здравство науки, Швајцарија (de: WE'G Hochschule Gesundheit) е една од водечките здравствени училишта во Швајцарија настава: Менаџмент во здравствени установи, геријатриска нега, онкологија медицински сестри, палијативна нега, грижа за управување, рана грижа, ИКТ во здравствените институции во Швајцарија, WE'G Hochschule Gesundheit е дел од Kalaidos F ...

На бул универзитети за применети науки, Швајцарија (германски: бул & nbsp; Hochschule für Berufstatige, Schweiz) е специјализирана за предмет на трговија, и е поврзан со Kalaidos Универзитетот за применети науки & nbsp;. Бул разликува во наставни методи на филозофијата. Студиските програми на Hochschule бул се составени од само-студија курсеви важни ...

На IBZ училишта за компјутерски науки, инженерството и бизнис (германски: IBZ Schulen крзно Technik Informatik Wirtschaft) е основана во 1945 и. На IBZ е за повеќе од 60 години една од водечките институции во Швајцарија & nbsp; Од 2008, училиштата во групата на Базел IBZ образование. Составен од високо-квалитетни приватни училишта во областа ...

1000 преостанати карактери

Најди ги & Следете нас

G|translate Your license is inactive or expired, please subscribe again!